Символ єврейського народу

Єврейська община в Києві відома ще за часів середньовіччя. За однією з версій, навіть саме місто було засновано хазарами-іудеями. Наприкінці ХІХ століття весь Поділ розумів ідиш, тут були традиційні місця проживання євреїв.

Близькість Андріївського узвозу до Подолу зумовила певний колорит цієї вулиці — тут мешкало дуже багато євреїв. Київ був останнім великим містом імперії в межах осілості, де дозволялося жити богообраному народу. На Подолі було кілька синагог і молитовних будинків, а на Андріївській вулиці жив рабин.

Свою культуру, звичаї та історію цей народ проніс крізь тисячоліття. Одним з традиційних єврейських символів є менора-світильник, яку запалюють на Хануку та інші свята. Менора — це символ світильника храму Соломона, який було зруйновано далеким нащадком воїнів Олександра Македонського Антіохом IV Славним. Під час повстання братів Маккавеїв було відновлено традицію запалювати світильники у цьому храмі. В пам’ять про цей день і зараз святкується Ханука.

Ханукальна менора (ханукія) складалася з дев’яти підсвічників, які запалювалися протягом восьми днів Хануки. Запалювали ханукію після заходу сонця від «чистого» вогню, для чого і використовувався дев’ятий підсвічник-шамаш.

Золоті менори згадуються ще в описі храму Соломона (Х сторіччя до н. е.) Їх також виготовляли з глини, каменю. За часів середньовіччя поступово поширюються металеві, в основному бронзові менори. Їх, на відміну від керамічних, можна було не лише ставити, а й вішати на стіну. Для цього на деяких менорах робили гачок, який поступово трансформувався в ажурну задню стінку.

Менору прикрашали декоративними фігурками левів, драконів, і навіть геральдичними гербами аристократичних родин, які до євреїв не мали жодного відношення. На марокканських менорах могли помістити ісламський півмісяць. Традиційно використовувалися також фігурки орлів та оленів. Адже як сказав рабин Ієуда бен-Тейма: «Виконуючи волю Вітця небесного, будь зухвалим, як леопард, і легким, як орел, швидким, як олень, і могутнім, як лев».

Зображення царя звірів на менорах було глибоко символічним. Лев — геральдичний знак коліна Ієхуди з якого походив Іуда Маккавей (Молот ворогів), що відвоював Храм Соломона у Селевкідів. Симетрична пара левів ще й означала охоронців Тори.

Менора та пов’язані з нею традиції були одними з тих символів, які допомогли євреям зберігати свою ідентичність та історичну пам’ять протягом тисячоліть. Талановитому народу, що дав світові геніальних учених, глибоких філософів і мудреців, чудових музикантів і вправних ремісників, торговців і комерсантів, багато чим завдячує й Андріївський узвіз.

Анатолій Кіяшко,
науковий співробітник Музею Однієї Вулиці

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *