В жовтні 1615 року київська шляхтянка Галшка Гулевичівна пожертвувала свої маєтності для братської школи на Подолі, з чого почалася історія відомої Києво-Могилянської академії. З ХІХ століття академію перетворили на Духовну, а багато її професорів та спудеїв жили на Андріївському узвозі.
Набиратися бурсацького духу і готуватися до майбутнього навчання студенти Академії починали задовго до початку перших лекцій. Для багатьох з них серйозним випробуванням і яскравим враженням ставав сам шлях до Києва.
Дуже яскраво таку «подорож за наукою» описав у своєму романі «Хмари» Іван Нечуй-Левицький, який і сам закінчив Академію у 1865 році:
«Одного літнього гарячого дня, в місяці липні 183… року, вийшла з города купка хлопців, убраних по-дорожньому. На молодих паничах були сіртуки з темної парусини з чорними роговими ґудзиками, суконні широкі й круглі картузи. Кожний мав за плечима торбу з одежею, книжками й харчами; кожний держав у руці палицю. Вони йшли до Києва.
Сонце пекло з гарячого неба. Курява посіла на семінаристів, обліпила їм лиця так, що вони не впізнавали один одного. Піт котився з їх потьоками і, помочивши чорну куряву, пописав їх лиця довгими смужками.
Кандидатам до академії були видані скарбові гроші на поштові коні до самого Києва. Одначе вони не поїхали за ті гроші, а пішли пішки і гроші постановили пропити дорогою, ще й товаришів-богомольців напоїти. Стаючи коло корчом на спочинок, вони гуляли й пили й товаришів поїли. Останні поштові гроші вони пропили в Броварах, недалечке од Києва, хрестячись і молячись до синіх святих київських гір, на котрих біліли церкви й дзвіниці, блищали проти сонця золоті хрести й бані церков. Хоч далека, зате ж весела була їм дорога до Києва! Забачивши святий Київ, вони зареклися більше пити, щоб вступити по-християнській до святого міста».
Добре погулявши, студенти бралися до навчання, прославивши свою alma mater. Та при цьому в них назавжди поселявся якийсь дух свободи та бунтарства, і ще на початку ХХ століття Київська Академія вважалась найбільш вільнодумною з духовних академій імперії.