Вже більше двадцяти п’яти років ми поповнюємо колекцію Музею Однієї Вулиці новими експонатами. Експонати – це не просто неживі предмети, це зв’язок із реальними людьми, чиє життя було пов’язане із Андріївським узвозом, і нагадуванням про яких сповнений наш Музей. Так крок за кроком ми дізнаємося про особистостей, що створювали нашу історію, а дізнаючись про них – із великим задоволенням ділимось з нашими відвідувачами.
Декілька днів тому ми оновили музейну вітрину, додавши декілька нових експонатів та інформації про непересічного киянина, теолога і філософа Миколу Івановича Сагарду (1870-1943).
Він був останнім із професорів Київської Духовної Академії, який взимку 1919 року оселився на Андріївському узвозі. Переконаний українофіл Микола Сагарда ще на початку XX століття разом із Павлом Житецьким перекладав українською мовою Святе Євангеліє, а пізніше і проповіді Іоанна Златоуста і Василя Великого.
За пропозицією Президента Академії Наук В.Вернадського, професор М.Сагарда почав складати каталог книг для новоствореної Всенародної Бібліотеки України і став засновником українського бібліографічного репертуару та заступником Петра Кудрявцева у Візантологічній комісії Всеукраїнської Академії наук.
Володіючи вісьмома іноземними мовами він також із задоволенням перекладав українською романи Ч. Діккенса, В.Гюго та Ф.Стендаля.
Микола Сагарда був заарештований органами НКВС, проте незабаром звільнений і помер при загадкових обставинах вже під час німецької окупації міста.